Hasičské minimuzeum 


Muzeum stojí v městské části Kunčice vedle prodejny KONZUM.

To nemůžete nevidět ! Stálá expozice...


 

 

Exponáty lze prohlédnout celoročně prosklenou výlohou. V noci je interiér osvětlen. Muzeum bylo nově vystavěno členy SDH Letohrad – Kunčice v letech 2019 – 2020 s finanční podporou města Letohrad a Pardubického kraje. Muzeum bvlo slavnostně otevřeno 5. září 2020. V muzeu jsou umístěny historické stříkačky z majetku SDH Letohrad – Kunčice a předměty ze sbírek hasičských předmětů pana Aloise Tacla. 

„Koňka“ byla vyrobena v roce 1893 firnou F. Hurt v České Třebové. Kunčický sbor ji zakoupil za 620 zlatých (přibližně roční plat dělníka, sud piva v té době stál až 32 zlatých). Stříkačku do Kunčic přivezl starosta Kunčic pan Suchomel. Koňka byla původně dvoukolová, z důvodu lepší stability ji pan Stejskal z Kunčic přestavěl na čtyřkolovou. Stříkačka je ve funkčním stavu, lze ji vidět pracovat při různých slavnostech kunčických hasičů.

Motorová jednonápravová stříkačka nazvaná „Doubravka“ podle jména svátku dne, kdy byla poprvé v akci, byla vyrobena na zakázku v autoservisu Ševčík v Jablonném nad Orlicí. Výroba byla objednána hasičským sborem již v roce 1941, z důvodu nedostatku materiálu však byla předána sboru až v roce 1949. Tato stříkačka je zcela unikátní svým motorem a nemá ve světě obdoby. Pohání ji šestiválcový motor Mercedes typ M15 z roku 1936. Je použito třístupňové čerpadlo Sigmund. Stříkačka byla v roce 2020 kompletně zrenovována.

Řadu exponátů ze své sbírky zapůjčil pan Alois Tacl, člen SDH Letohrad – Kunčice, sběratel hasičských vyznamenání, medailí a předmětů. V expozici jsou vystaveny hasičské přilby, opasky, sekerky, historické hydranty, berlovky, džberovky, proudnice, hasicí přístroje, sací koše a další.Historické fotografie:

 


Stavba:

   


Otevření:

        


Oprava stříkačky: